Management, Manažerské dovednosti
Cílem tohoto praktického workshopu je ukázat si, jak využívat zpětnou vazbu 360 stupňů jako strategický nástroj pro růst a rozvoj. Během interaktivního tréninku pochopíte, jak získat co nejkomplexnější pohled na výkonnost zaměstnanců prostřednictvím více zdrojů informací a jak tyto poznatky cíleně využít k podpoře dovedností, kompetencí a produktivity.
Zpětná vazba 360 stupňů je víc než jen hodnocení. Je to příležitost, jak propojit individuální rozvoj zaměstnanců s celkovou strategií vaší firmy. Na workshopu se naučíte nejen techniky pro sběr a analýzu zpětné vazby, ale také to, jak ji smysluplně začlenit do firemní kultury a podpořit otevřenou komunikaci ve vašem týmu a vytvořit prostředí, kde zpětná vazba slouží jako nástroj růstu a motivace. Naučíte se, jak výsledky zpětné vazby převést do konkrétních kroků vedoucích k rozvoji vašich zaměstnanců i posílení týmové spolupráce.
TENTO TRÉNINK VÁM POMŮŽE:
- Pochopit, jak zpětná vazba 360 stupňů podporuje rozvoj zaměstnanců
- Získat přehled o zdrojích zpětné vazby 360 stupňů a jejím rozsahu
- Naučit se sbírat a analyzovat zpětnou vazbu z různých zdrojů
- Identifikovat možné výzvy a řešit úskalí při zavádění zpětné vazby 360 stupňů
- Nastavit jasná kritéria a naplánovat program zpětné vazby
- Propojit zpětnou vazbu s firemní kulturou a podpořit otevřenou komunikaci
KDO BY SE MĚL TRÉNINKU ZÚČASTNIT?
- Manažeři a vedoucí pracovníci
- Majitelé a jednatelé firem
- HR specialisté, HR manažeři
- Vedoucí týmů
- Zaměstnanci se zájmem o osobní rozvoj
- Firmy usilující o vytvoření firemní kultury otevřené komunikace
Lokalita, termín kurzu
Kontaktujte nás
Náplň kurzu:
Skrýt detaily
-
Strategický kontext zpětné vazby 360 stupňů
-
Propojení zpětné vazby 360 stupňů se strategickými cíli organizace
-
Rozsah a využití zpětné vazby 360 stupňů
-
Rozdíly mezi zpětnou vazbou 360 stupňů a hodnocením pracovního výkonu
-
Požadavky na zpětnou vazbu 360 stupňů a její program
-
Klíčové výhody zpětné vazby 360 stupňů
-
Omezení a výzvy při zavádění zpětné vazby
-
Budování kultury otevřené firemní komunikace
-
Role manažerů v podpoře zpětnovazebního procesu
-
Budování kultury zpětné vazby 360 stupňů
-
Zavedení procesu zpětné vazby 360 stupňů
-
Nastavení kritérií pro hodnocení zpětné vazby
-
Plánování a organizace zpětné vazby 360 stupňů
-
Distribuce a využití výsledků zpětné vazby
-
Zaměření na výsledky a rozvoj zaměstnanců
-
Přizpůsobení programu organizaci
-
Podpora a zapojení zaměstnanců (buy-in)
-
Potenciální úskalí v procesu zpětné vazby a jejich překonání
-
Tvorba opatření a proces plánování dalšího rozvoje
-
Časový rozvrh:
-
1 den (9:00hod. - 16:00hod.)
Metodika kurzu:
- Praktická individuální a skupinová cvičení
- Modelové situace
- Rozbor a řešení vlastních situací
- Zpětná vazba
- Diskuze
- Akční plán pro zlepšování
Situace, které nejčastěji řešíte:
Nedostatek objektivity v hodnocení
Situace: Často se setkávám s tím, že hodnocení výkonu mých zaměstnanců je subjektivní. Mám pocit, že názory kolegů a podřízených nejsou dostatečně zohledněny. Chci se naučit, jak správně sbírat a analyzovat zpětnou vazbu, aby byla objektivní a spravedlivá.
Návrh řešení: Naučíte se techniky pro efektivní sběr a analýzu zpětné vazby z různých zdrojů. Získáte nástroje, jak vytvořit strukturovaný dotazník, který zajistí, že názory všech relevantních osob budou zahrnuty do hodnocení. Osvojíte si dovednosti pro objektivní hodnocení výkonu, což vám pomůže lépe porozumět silným stránkám a oblastem pro zlepšení zaměstnanců.
Problémy se zaváděním zpětné vazby
Situace: Když se snažím zavést systém zpětné vazby 360°, narazím na odpor od některých členů týmu. Bojím se, že nebudou ochotni otevřeně sdílet své názory. Rád bych získal tipy, jak překonat tyto překážky a podpořit kulturu otevřené komunikace.
Návrh řešení: Na workshopu se naučíte, jak komunikovat přínosy zpětné vazby 360° a jak zapojit tým do procesu. Získáte tipy na to, jak podporovat otevřenou komunikaci a důvěru mezi členy týmu. Osvojíte si praktické strategie pro překonání odporu a vytvoření kultury, která podporuje sdílení zpětné vazby, což povede k lepší spolupráci.
Nedostatečné dovednosti pro poskytování zpětné vazby
Situace: Cítím se nejistý, když mám dávat zpětnou vazbu svým podřízeným. Obávám se, že je zraním nebo demotivuji. Chci se naučit, jak srozumitelně a konstruktivně poskytovat zpětnou vazbu, aby to vedlo k jejich rozvoji a zlepšení výkonu.
Návrh řešení: Naučíte se techniky pro konstruktivní poskytování zpětné vazby, včetně toho, jak formulovat pozitivní i negativní poznatky tak, aby byly motivující. Získáte sebevědomí v poskytování zpětné vazby svým podřízeným, což povede k jejich osobnímu rozvoji a zlepšení pracovního výkonu.
Nesprávné nastavení kritérií a výběru hodnotitelů
Situace: Když jsem zaváděl zpětnou vazbu 360 stupňů ve své firmě, narazil jsem na problém s nastavením kritérií a výběrem hodnotitelů. Kritéria hodnocení nebyla dostatečně jasná ani konkrétní, takže zpětná vazba byla často vágní a nepřínosná. Navíc jsem nezvolil správné hodnotitele – někteří neměli dostatek zkušeností s hodnoceným zaměstnancem nebo jejich zpětná vazba nebyla relevantní. Výsledkem bylo, že hodnocení nepřineslo očekávané výsledky a zaměstnanci byli spíše zmatení než motivovaní.
Návrh řešení: Na workshopu se naučíte, jak správně nastavit kritéria hodnocení, tak aby byla jasná, měřitelná a odpovídala pracovním rolím i strategickým cílům firmy. Zjistíte, jak vybrat vhodné hodnotitele, tedy ty, kteří mají s hodnoceným zaměstnancem dostatečnou pracovní zkušenost a mohou poskytnout konstruktivní zpětnou vazbu.
Nejasné cíle rozvoje zaměstnanců
Situace: Po absolvování hodnocení 360° často nevím, jaké konkrétní kroky bych měl podniknout pro rozvoj svých zaměstnanců. Chci se naučit, jak správně nastavit cíle a vytvořit akční plán na základě výsledků hodnocení, abych mohl podporovat jejich profesní růst.
Návrh řešení: Získáte strategické nástroje, jak správně nastavit cíle na základě výsledků hodnocení 360°. Obdržíte přehled o tom, jak vytvořit akční plán pro rozvoj zaměstnanců, který bude konkrétní a měřitelný. Budete mít jasnou představu o tom, jak podpořit profesní růst svých zaměstnanců a jak sledovat jejich pokrok směrem k dosažení stanovených cílů.